Ara:

Şu an misafir modundasın. YazılımDevi olmak ister misin? Giriş Yap / Kayıt Ol

Makale Hakkında!

SOAP Nedir? Makale Yazarı Okunma Sayısı Eklenme Tarihi
Tolga Ayas 14918 20.02.2012

Makale Detayı

 SOAP Nedir?
              Merhaba arkadaşlar bu makalemizde SOAP nedir ne için kullanılır öğrenmeye çalışacağız. SOAP  (Simple Object Access Protocol) yani  Türkçe anlamıyla basit nesne erişim protokolü dür.Dağıtık, tek merkezli olmayan uygulamalar veya farklı platformlardaki nesnelerin iletişimi sağlayan bir protokoldur. SOAP dağıtık uygulamalar ve web servisler arasındaki  ilişkinin belirli bir standarda göre yapılmasını sağlamayı amaçlar. SOAP dağıtık uygulamalar ve web servislerin iletişimini sağlamak için  RPC(Remote Procedure Call) modelini kullanır  yani istemci sunucu mantığına dayalı bir protokoldür.
 RPC(Remote Procedure Call):
RPC temel anlamda clientlar ve serverların  iletişimi için dizayn edilmiş bir servisdir. Server  ve client arasında gerçekleşecek olan işlemin  güvenliği ve kolayca gerçekleşmesini  sağlar.
Konumuza dönecek olursak. SOAP web üzerinde kullanılmak amacıyla geliştirilen fonksiyonların XML kuralları çerçevesinde  iletişimini sağlayan bir yapıdır. SOAP la ilgili tüm mesajlar XML formatıyla iletilir. SOAP mesajları  3 şekilde oluşur.
·         Metod Çağırımı
·         Cevap Mesajı
·         Hata Mesajı
Mesajları incelersek
Metod Çağırma: Servera istenilen metod  ve parametrelerin gitme işlemidir. Metodun ismi ve parametreler bilinmesi gerekmektedir.
Cevap Mesajı: Serverdan geri dönen mesaj veya mesajlardır.
Hata Mesajı : Bu iki mesajın başarısız  olması durumunda dönen mesajdır.
Peki şimdi de bir mesajın içeriğini açıklamaya çalışalım.
 

 
<SOAP-ENV:Envelope xmlns:SOAP-ENV="http://schemas.xmlsoap.org/soap/envelope/">
     <SOAP-ENV:Header> 
     ....
     </SOAP-ENV:Header> 
     <SOAP-ENV:Body>
     ....
     </SOAP-ENV:Body> 
</SOAP-ENV:Envelope>
 

 
 
Envelope: Bütün SOAP mesajlarının içinde olduğu elemandır.Envelope elemanı içinde header ve body gibi elemanlar bulunur.Bu elemanlardan body her zaman bulunmak zorundadır.Header elemanı olmak zorunda değildir.Envelope içerisinde bir header elemanı bulunuyor ise envelope da en baştaki eleman olmalıdır.SOAP kullanılan mimarilerde kesinlikle TCP protokolü kullanılır.
Header: Bu bölüm metodun çağırılmasıyla  ilişkili değildir. Genelde header kısmında  servisle ilgili meta-data bilgileri gönderilir.
Body:SOAP mesajlarında en önemli bölümdür. Metodun adı ve parametreleri  body bölümünde yollanır. Geri dönen mesajda body bölümüne eklenerek geri yollanır. Hata mesajlarında ise body bölümünde hatanın adı ve tanımı gibi bilgiler geri döner. Body bölümünde gönderilen ve alınan tüm mesajlar  XML formatındadır.
 
Tolga AYAS,MCT
tolga@infopark.com.tr
 

Makale Tagları

Makale Dosyası

Makaleye Ait Dosya Bulunamamıştır

Paylaş


Yazar Hakkında
Genel Bilgiler   Yazar Hakkında
Ad: Tolga Ayas 1984 doğumlu Tolga Ayas İstanbul üniversitesi bilgisayar teknolojileri ve programlama, Anadolu üniversitesi İşletme fakültesi bölümlerinden mezunudur. Lise yıllarından itibaren yazılım teknolojileri ile uğraşmaktadır. Bir çok kurumsal projede çalışmış olan yazarımız şu an İnfopark bünyesinde kamu kuruluşlarına ve özel kuruluşlara yazılım ve veritabanı danışmanlığı hizmeti vermektedir. Yazarımızın uzmanlaştığı alanlar C#.Net,Asp.NET,ADO.NET, Sql Server,WCF,WPF dir. YazılımDevi.Com'un kurucularından olan Tolga Ayas YazılımDevi.Com başta olmak üzere bir çok sitede makale ve video yayını yapmıştır.
Kurum: Infopark yazılım eğitim ve danışmanlık
Meslek: Yazilim Danışmanı / Eğitmeni
E-Mail: tolga@infopark.com.tr
Web Sitesi:
Makale-Video: 67

Bu makale için yapılmış yorumlar

Bu makale hakkında yorum yapınız!...

Bu makale hakkında yorum yapabilmek için lütfen üye olunuz veya giriş yapınız.

Konular

Yazarlar

Son Eklenen Makaleler

Son Eklenen Videolar

Yazar Blogları

Ziyaretçi İstatistiği

ImageOnline : 604         Bugün : 3574

Bu Ay : 35717        Bu Yıl : 1185714

Toplam : 5351018

Kullanıcı Giriş Paneli!
E-Mail:
Şifreniz:
Giriş Yap

Şifremi Unuttum!
E-Mail:
    Gönder